Ugrás a fő tartalomra

"Szívügyünk a zene!" - beszélgetés Magyar Attila színművésszel

 

Magyar Attilát mindenki egy komédiázó színészként ismeri, bár népszerűségét elsősorban ennek köszönheti, komoly szerepei is bőven akadtak, sőt, kevesen tudják róla, hogy darabokat ír és rendez is, jelenleg pedig a Budaörsi Játékszín művészeti vezetője! Ami miatt pedig bekerült a blog sorozatomba, az a rockzenéhez való kapcsolata, szeretete.

Már nem vagyok Budaörsön, az 2013 - ban véget ért, azóta sok helyen és sok mindenen dolgozok, alkotok.

Mikor és hogyan találkoztál először a rock/metal zenével és kik a kedvenceid?

Emlékszem 11 éves voltam amikor a nővérem udvarlója hozott egy tekercs BASF magnószalagot, amin a Genesis Foxtrot c. albuma volt hallható. Ez szerelem volt első hallásra és a zenei ízlésemet is meghatározta. A progresszív rock a kedvencem azóta is, Yes, Pink Floyd, Genesis, Dream Theater, de természetesen szeretem és ismerem a többi irányzatot is, beleértve a metál bizonyos fajtáit, ilyen például a power metál.  Kedvelem a Metallica, Nightwish, Manowar zenéjét, de más stílust is befogadok a pop, soul és komolyzene is nagyon érdekel.

Debrecenben születtél, ahonnan sok rockzenekar indult el a 80-as, 90-es években, mint pl. a P. Box, a Tankcsapda, a Szfinx a Replika, vagy a Trident. Szerinted minek köszönhető, hogy máig pezsgő zenei élet van a városban?

Debrecen furcsa város szerintem, sok ellentmondás van a sokféle ember között, akik itt élnek, és néha meg váratlan egyetértés a legfurcsább dolgokban is.

Sok formáció megszületik, vagy azért, mert lázad, vagy azért, mert egyetért valamiben. Ez a sok vektor bizonyos esetekben eredményez egy pár együttest vagy csoportot, ami aztán sikeres lesz. Kicsit olyan, mint például Amerikában, Seattle –ben, ahol a 90’ évek - ben a Nirvana és a Pearl Jam indított el zenei változásokat.

Hetedikes voltál, amikor a világot jelentő deszkákra léptél, mi ragadott meg annyira, hogy az életed lett a színjátszás?

Akkor még nem a színházi siker vonzott, hanem inkább a bandázás, a lányok és a szabadság, ami ezzel járt. Később kezdtem érdeklődni komolyan a színjátszás iránt. 87’ -ben felvételt nyertem a Színműre és innen már nem volt visszaút.

Ami igazán megragadott az a színpad a nézőkkel szemben, egy hatalmas tér, amit játékkal töltesz meg és ha jól csinálod, akkor a közönség tapsa és szeretete a jutalmad. Ezt éreztem meg, és ahogy megcsapott, mint a mozdony füstje, már nem tudtam szabadulni.

Ahogy a szerepeidet böngésztem, sokszor találkoztam Shakespeare nevével, Mercutio, Grumio, Benedek és még több más hőst is alakítottál. Ennyire szereted Shakespeare-t, vagy csak a véletlen hozta a szerepeket?

Egy színész általában nem tud saját magára szerepet osztani, a rendezők és az igazgatók döntenek erről. A szerepeket így osztják. Az, hogy mi lesz, nem én döntöm el. Csak ha vissza tekintek, akkor tudom megszámolni és besorolni, hogy miből mennyi volt.



A legutóbbi hír rólad, hogy a Keresztanyus című sorozatban játszol egy maffiózót, pontosan miről szól ez és a szerep? Kikkel szerepelsz együtt, milyen velük dolgozni?

A Keresztanyu egy napi sorozat, amiben Oleg Tatarenko vagyok egy ukrán csempész, aki minél több hatalmat és befolyást szeretne megszerezni Makkosszálláson. Ez egy fikciós, tehát kitalált történet, kitalált szereplőkkel. A szereposztást mindenki elolvashatja, nagyszerű színészek, akikkel öröm a játék.

Beszéljünk egy picit a NeoClassX béli szerepedről is. Ez egy feldolgozásokat játszó zenekar, hogyan született ez, kik alkotják, milyen dalokat játszotok, illetve te milyen hangszeren ügyködsz?

A NeoCassX, ami klasszikus komolyzenei feldolgozásokat játszik rock/metal stílusban.  A műsorban elhangzanak többek között Bach , Vivaldi , Bartók,Liszt stb. művek . Ez egyfajta zenetörténet is. Barátaimmal alakítottuk ez a formációt.  Mi nem vagyunk hivatásos zenészek, de szívügyünk a zene és a zene szeretetének átadása. Kovács József Általános iskolai padtársam és barátom dobol, elképesztően jól, Takács Dezső szólógitáros barátom, akit mi csak Paganininek becézünk, Csernus Domonkos barátunk, aki tanult zenészként játszik billentyűs hangszereken, én pedig basszusgitározom.

Volt előtte már más próbálkozásod is zenekarban? 

Több zenekari próbálkozásom volt már.  14 éves korom óta szervezek zenekarokat kisebb sikerrel. Ami említésre méltó az a mostani időkből a Mézing zenekar, ami egy slágereket játszó party zenekar. Tervezek egy Dixieland zenekart is létrehozni, csak úgy szórakozás végett.

Mit jelent számodra a zene és a zenélés?

A zene és a zenélés számomra kikapcsolódás, öröm, boldogság. Kilépek a valóságból és egy mesevilágban találom magam, ahol szól a zene, mi alakítjuk, és elmesélünk különböző történeteket, ami a képzeletünkben nem ismer határokat.


Milyen koncerten voltál utoljára és hol?

A sajátomon kívül, nem sok koncertet látogatok, mint ahogy színházba se járok csak ha én lépek fel. Ez nem nagyképűség és nem beképzeltség, ez így alakul az előadók egy részénél. Inkább az interneten követem a zenekarok és a színház világát, tehát azért képben vagyok. Szeretnék azonban válaszolni: 1986 ban ott voltam a Genesis koncertjén a stadionban.  

A Színházakat és a zenekarokat egyaránt sújtja a pandémia alatt kialakult elkeserítő helyzet.  Szerinted mikor indulhat újra be az élet?

Azt sajnos nem én döntöm el, hogy mikor lehet újra színházba és koncertre járni, de remélem felelősen döntenek és minél hamarabb. Minden esetre én készülök és a zenekarral is folynak a próbák, tehát mi startra készek állunk.



 (Szloboda György)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hová tűnt? - Interjú Vértes Attilával, a Dance és az XL Sisters egykori énekesével

  Azok a boldog régi szép idők !                                                                                                                   A 80-as évek végén még újságokból tájékozódtunk az aktuális front bandákról, így ismerkedtem meg olyan zenekarokkal, mint a miskolci Marilyn zenekar, a “battai” Sing Sing, vagy a Dance zenekar. Utóbbi bandának az énekese volt Vértes Attila, akit a hangja és a stílusa miatt példaképemnek tarottam. Egy péntek este a Király utcai Rock Cafe-ba látogattunk, és legnagyobb megdöbbenésemre a bárpultnál ült, melegszendvicset burkolva. Azt gondoltam, később majd kérek tőle autogramot, nem zavarom étkezés közben, de aznap már nem találkoztam vele.   Abba...

Ne keress hősöket, válj azzá! Beszélgetés Dr. Farczádi Rebeka, állatorvossal

A sors néha egészen különös módon sodor érdekes embereket az életünkbe. Egy évtizeddel ezelőtt még Kecskeméten éltem, és fogalmam sem volt arról, Budapesten a Ferihegyi úton létezik egy állatorvosi szakrendelő, a Chiru – Vet, ami néhány év múltán fontos szerepet fog betölteni bizonyos kiskedvenceink számára, és így természetesen számunkra is. Az intézmény minden dolgozójával lehetne külön interjút készíteni, szolgálatkészségük és kedvességük okán, ám az én választásom ezúttal Dr. Farczádi Rebekára esett, mivel már több alkalommal gyógyította cicáinkat, lelkiismeretes és igen alapos volt minden alkalommal. Valódi példakép, a szememben egyfajta hős! Az állatorvosi szakmára mindig is kíváncsi voltam, mert nagyszerűnek tartom, kérdések fogalmazódtak meg bennem, hogy mi történik a színfalak mögött, hogyan viszonyul a világ az orvosi szakmához és a szakma hogyan viszonyul a világhoz, és persze kíváncsi voltam az orvosi uniformis mögötti emberre is! 1.      ...

Veress Zoltán Plébános - Egy rockrajongó Atya! (1)

Veress Zoltán plébánosra akkor figyeltem fel, amikor Keresztes Ildikóról olvastam egy interjúban, aki arról beszélt, hogy amikor házasságot kötött, egy olyan pap eskette össze Kicska Lászlóval, aki maga is rockzene rajongó. Amint próbáltam utánajárni, hogy pontosan ki lehet az a bizonyos rockrajongó atya, Veress Plébános úr neve szerepelt a legtöbbször a találatok között, aztán egy vele készült rövidke interjúban szerepelt is ez az információ.   Azonban Veress plébános úr története mindenképpen példaértékű, hiszen egy olyan foglalkozást választott rockrajongó létére, mely egyház nem kimondottan pártolja az efféle szimpátiát. Ő ennek ellenére nem csak, hogy szereti ezt a fajta zenét, hanem prédikációiba néhanapján bele is fűzi egy - egy zenekar dalszövegének részleteit. Hogyan képzeljünk el egy olyan misét, ahol a prédikációban szerepelnek rockzenekarok idézetei, mely szövegekből tud meríteni beszédéhez? Milyen alkalmakhoz illenek ezek a részletek? Nos, ahogy egy vers idézet, v...